گفتگو برنامه ای از شهرنوش پارسی پور

شهرنوش پارسی پور نویسنده صاحب نام و محبوب ایرانی با تجربه ای تازه مجموعه گفتار های شنیدنی با چهره های صاحب نام را بطوراختصاصی برای رادیو پویا تهیه و تنظیم میکند از این گفتگوهای شیرین لذت ببرید

RSS 0 0
0:00
Loading

ملک جهان خزاعی

Updated a long time ago.

ملک‌جهان خزاعی سال ۱۳۲۸ش در روستای حیدرآباد شهرستان تربت حیدریه متولد شد
در چهارده سالگی به انگلستان رفت و در سن شانزده سالگی وارد دانشگاه شد. وی در سال ۱۹۶۷م در رشته‌ هنرهای زیبا (نقاشی و مجسمه‏سازی) از دانشگاه لندن فارغ‌التحصیل شد و در ۱۹۷۲م در رشته‌ مدیریت هنری از مدرسه‌ «افلید یونیورسیتی کالج لندن» فوق لیسانس گرفت و دوره‌ کارآموزی را در «رویال‏شکسپیر» گذراند.
او پیش از شروع فعالیت در سینما، سال ۱۹۷۰م در «رویال‌کورت» لندن طراح صحنه‌ و لباس ‌بود. خزاعی در همین سال‏ها نویسنده‌ و تصویرگر دو کتاب «سنگ صبور» و «شاهزاده آهو» در فرانسه بود و جایزه‌ بهترین نویسنده و تصویرگر کتاب سال را دریافت کرد به‏عنوان نویسنده‌ برگزیده‌ انجمن زنان در فرانسه شناخته‌ شد.

وی در آنجا طراحی صحنه و لباس نمایش‌های مهابهارتا، این موجود شگفت‌انگیز، دون ژوان و رستمی دیگر اسفندیاری دیگر را بر عهده گرفت و تجربیات بیش‏تری اندوخت. خزاعی در سال ۱۹۷۲م به دعوت وزارت فرهنگ ‌و هنر وقت به ایران بازگشت و با سمت طراح دائمی اداره‌ تئاتر به کار پرداخت.

در این سال‏ها با هنرمندانی چون عزت‌الله انتظامی، داوود رشیدی و رکن‌الدین خسروی در بیش از ۴۵ نمایش از جمله: “سنگ و سرنا” (نصرت پرتوی)، “بنگاه تئاترال” (علی نصیریان)، “غروب در دیاری غریب”، “قصه‌ ماه پنهان” و “سگی در خرمن‏جا” ( هرسه به کارگردانی عباس جوانمرد) همکاری کرد.

وی در همین سال‏ها در ایران طراح صحنه و لباس چند سریال تلویزیونی از جمله: “سمک عیار” و “افسانه‌های کهن فارسی”؛ و هم‏چنین در اروپا، طراح صحنه و لباس فیلم‌های “صحرای تاتارها”، “ملاقات با مردان استثنایی”، “رقص‌های مقدس”، “در غربت”، “مهابهارتا” و “اولین پل” بوده است. فیلم “شازده احتجاب” (بهمن فرمان‌آرا) نخستین فیلم سینمایی است که ملک‌جهان خزاعی طراحی صحنه و لباس آن را در ایران انجام داد.

او در سال‌های قبل از انقلاب در چند فیلم دیگر کار کرد که شاخص‌ترین آن‏ها “سایه‌های بلند باد” و “ملکوت” است. خزاعی در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی پس از تجربه‌های فراوانی که در انگلستان و فرانسه کسب کرده‌ بود، طراحی صحنه و لباس تعداد زیادی از فیلم‌های سینمایی را عهده‌دار بوده که از آن جمله می‌توان “بلندی‌های صفر”، “عاشق فقیر”، “دل و دشنه”، “ضیافت”، “غزال”، “فصل پنجم”، “تولد یک پروانه”، “دو زن”، “صنم”، “دختران خورشید”، “نسل سوخته”، “تیک”، “باران”، “دختری به‌نام تندر”، “بانوی کوچک” و “دخیل” را نام ‌برد

Download

Comments